Červen 2015

Vlog - Chicago

30. června 2015 v 21:12 6. měsíc
Tak jsem dala dohromady videa z výletu do Chicaga a vytvořila menší vlog. Už ho můžete zkouknout na youtube..Můj skvělý víkend: americko-filipínská svatba a narozeninová párty v New Yorku

29. června 2015 v 0:29 6. měsíc
PÁTEK - V pátek se konala svatba mého HD bratra a jeho přítelkyně, která pochází z Filipín, takže svatba nebyla taková ta typická americká, kterou známe z filmů, ale byla spíše tak půl na půl. Já si kvůli svatbě koupila dvoje šaty a nakonec měla úplně jiné, ale to není vlastně podstatné. Na svatbu jsme odjížděli ve 12, protože potřebovali mého HD na focení, které se konalo v hotel. Ve 4 začala svatba, která se konala v jednom z kostelů v Brooklynu. Svatba to byla krásná, nevěsta vypadala úžasně a přesto, že je moc neznám, tak mi ukápla slzička, když nevěsta brečela, když pronášela slib. Jsem já to ale věčná romantička. Svatba a focení v kostele skončilo v 6. Moji host rodičové pak šli na oslavu a já vezla mojí holku do Queensu, kde jsme přespávaly u babi doma. Chuděra mi usnula v autě a když jsem jí probudila, tak chytla záchvat a řvala na celý okolí. Daly jsme si večeřely, já jí uspala. Šla jsem koukat na televizi a spát. Vím jen, že babi přijela asi v 1.


SOBOTA - Jsem se probudila asi v 9, šla se nasnídat, prohodila jsem pár slov s babi a vydala se na metro, které mě odvezlo na Manhattan, kde jsem se měla setkat s kamarády a společně jsme měly jít na narozeninovou oslavu mého kamaráda. Nakonec z nich vypadalo, že dorazí až skoro ve 2, takže jsem šla do Manhattan Mallu (obchoďák) nakupovat (jak jinak) a i když jsem se snažila neutrácet, tak zase padlo pár dolarů v Aeropostale (to prostě nejde) :D poté jsem šla zpátky do Grand Central (nádraží) čekat na Angela (au-pair z Brazílie - oslavenec), Theu (z Dánska), Annu a Erwina (Rakousko), Tatianu (Německu) a Amandu (Austrálie). Společně jsme se tedy vydali slavit a to na střechu mrakodrapu poblíž Empire State Building, kde jsme zaplatily 30 dolarů za brunch (snídaňo-oběd) a mohli jsme si v podstatě vzít co jsme chtěly. Okolo čtvrté začalo pořádně pršet, tak jsme se přesunuly dovnitř restaurace/baru. Říkala jsem, že si připadám jak v Gossip Girl (seriál). Okolo 6 jsme se vracely zpátky domů, šly na chvilku k Anně,kde jsme hrály WII a v 10 jsme jely k Tatianě na menší "párty" k ní domů. K Anně jsme se vrátily asi ve 12 a plánovaly si povídat, jenže jsme usnuly :D
Tatiana, Angelo, Thea, já, Erwin, Anna a AmandaNEDĚLE - Vstaly jsem všechny (Anna, já, Thea) okolo 9 hodiny, vykoupaly se a šly koukat na film na Netflixu a poté v 1 jsme jely do kina na Ted 2 (asi ještě větší kravina než Ted 1). Poté do knihovny, Targetu a TJ Maxxu. V 6 jsem dorazily domů a moje host rodinka zrovna odjížděla na večeři, já šla do pokoje a teď tu píšu tenhle článek.

Od zítra jde malá do tábora, kde bude 7 týdnů od 8:15 do 2. Už jsem koukala na svůj rozvrh a je tam, že každý den pracuju od 7-8:30 a pak odpoledne, ale třeba na zítra je tam jen 7-8:30, tak nevím jestli jako fakt pracuju jenom hodinu a půl, tak se na to musím ještě dnes zeptat.Studium v USA

24. června 2015 v 17:24 6. měsíc
Jednou z částí au-pair pobytu je studium. Jelikož jako au-pair máme vízum J1, což je vlastně studentské výzum, musíme splnit určité kredity na amerických univerzitách. Je to přesně 6 kreditů nebo 72 hodin. Host rodiny přispívají 500 dolarů, což je zdá jako hodně, ale kolikrát to ani nestačí.

Já jsem plánovala splnit si všechny kurzy studováním angličtiny, protože přiznejme si, že když budu vlastnit certikáty z amerických univerzit, vypadá to dobře na životopisu, ale moje plány se rychle změnili.

Někdy kolem března jsem začala po internetu hledat univerzity v okolí a jejich kurzy. Musela jsem vše taky přizpůsobit mému rozvrhu, takže nakonec zvítězil kurz Gramatika a Konverzace na soukromé Manhattanville College, která se nachází asi 20 minut ode mě. Kurz to byl dvacetihodinový s možností získat 1,5 kreditu a se všemi poplatky to vyšlo na něco málo přes 200 dolarů. (165 dolarů - kurz, 20 dolarů registrace, 20 dolarů knížka). Do kurzu se měli hlásit au-pair s levelem angličtiny 6 až 7, což je hodně vysoko. Jenže se ve třídě se objevily holky, které se neuměly pomálu ani představit, takže nás jen zpomalovaly.

Do školy jsem chodila každé úterý a čtvrtek od 7:30 do 9 večer, takže už jsme tam skoro všechny usínaly. Postupně jsem zjistila, že je to vlastně jen kurz, který si musíš odsedět, protože domácí úkoly jsme dostávaly, ale nikdo je nedělal a nikoho to nezajímalo. Některé holky se v hodinám bavily, byly na telefonu a učitelka na to nic. Takže v závěru jsem už to taky neřešila. Zmeškala jsem dvě lekce, takže jsem musela napsat dvě dvoustránkové eseje na témata Životní lekce a Osud, které učitelka vlastně ani nečetla a já jsem s nima psala asi 3 hodiny!! Včera jsem dostala certifikát, že jsem ukončila studium a byla jsem fakt ráda, že je to za mnou. A co že mi ten kurz angličtiny dal? NIC (možná nové kamarády). Plánovala jsem si vzít další kurz angličtiny v létě, ale došla jsem k závěru, že to nemá vůbec cenu, jelikož mi to po jazykové stránce nedává vůbec nic.

Kredity však splnit musím, jelikož se říká, že když je nebudu mít, tak agentura neplatí letenku domů, takže radši si to splním. Už mám však vymyšleno, co udělám proto, abych získala ten zbytek kreditů. Nevím jestli je to ve všech částech Ameriky, ale tady v New York City na jedné z univerzit nabízí tzv. travel class (volně cestující hodiny), což známená, že si odsedíte 4 hodiny, 3 neděle v měsící a pak na závěr kurzu jedete na víkend do určitého města (Toronto, DC, Philadelphia, Boston a Chicago). Chtěly jsme si s kamarádkama vzít tu lekci, kdy se jede do Phily, ale bohužel mojí host rodině se nehodí datum, takže to vypadá, že pojedu znova do DC. Tenhle cestující kurz mi dá 4,5 kreditu, takže dohromady budu mít 6 a mám vše splněno.


Dovolená v Chicagu

24. června 2015 v 5:02 6. měsíc
Takže tohle je článek č. 2, protože já šikovná jsem ho smazala. Rozhodně nebude tak obsáhlý, jako ten první, protože upřímně na to nemám čas a náladu.

Do Chicaga jsem dorazila ve středu a první zastávkou bylo cestovní centrum Daniela, u kterého jsme se Sárou (au-pair z Maďarska) spaly. Bohužel pršelo, takže namísto Navy Pier jsme se vydaly do Chicagského kulturního centra, kde se zrovna konala retro výstava. Poté jsme šly na Fazoly a podívat se po okolí. V šest hodin už jsme měli sraz s Danielem, který nás odvezl k němu do bytu, kde bydlí s Danielem, jehož rodiče pochází z Polska, tak jsme si i trošku popovídali po našem. Večer jsme zpívali, tančili a prostě se bavili.
Ve čtvrtek jsme ráno vyrazily do centra Chicaga, čekala nás historická tour s průvodcem, která v závěru za moc nestála. Prošly jsme se kolem řeky, která teče a dělí Chicago. Prošly jsme kolem Sears Tower, která patří k nějvětším budovám ve Spojených státech. Odpoledne jsme se vydaly na menší nákupy a koupit večeři, kterou jsme si daly na lavičce u Fazole. Kluci na nás večer čekali v baru, kam mě samozřejmě nepustili, protože mi není 21. Takže jsme se sebrali a zkusili jiný, jenže tam mě nepustili také. Takže jsem nakonec jela s Danielem domů a zbytek zůstal.

V pátek nás čekala skoro tří-hodinová cesta do kampusu Chicagské univerzity, protože jsme dvakrát sedly na jiný vlak!!!! Univerzita opravdu nestojí za nic a jelikož Sára nechtěla platit 30 dolarů za vstup do muzea vědy a techniky, nasedly jsme na autobus a jely zpátky do města. Poté jsme se toulaly u pobřeží jezera Michigan a v Millenium Parku. V 6 hodin jsme se vydaly do Willis Tower, což je druhá největší budova ve Státech a v jednom z pater (nevím jak to lépe vysvětlit) jsou takové buňky, do kterých můžete vstoupit a nacházíte se v totálně proskleném prostoru. Večer šli kluci a Sára (kt. mimochodem je mladší než já, je jí 19, jenže měla pučenou občanku od své kamarádky a v pohodě ji do baru pustili) do baru a já jsem řekla, že zůstanu doma, jelikož nemá cenu, abych chodila od baru k baru a všichni by byli akorát naštvaní.
V sobotu nastal den, kdy jsem byla natěšená, že konečně půjdu na Navy Pier, jenže Sárušce se nechtělo vstávat, když už se konečně probrala, musela si dát sprchu, takže jsme byt opouštěli v 11. V 11:30 nám kluci volali, že našli klíče, které včera ztratili. A když jsme se vracely, tak mi oznámila, že se mnou domů nepojede. Dobrý věděť, né. Okolo 2 hodiny jsem se konečně našla s Miladou (česká au-pair) a společně jsme zašly do české restaurace Klas. Jako "předkrm" byl chleba a máslo, polívka - játrová, hlavní chod - kuře na paprice, dezert - vdolek. Hlavní chod jsem vracela celý, protože se to opravdu nedalo jíst. Poté jsme jely do českého obchodu, kde nám paní prodavačka řekla, že v restauraci ohřávají starý jídla. Pohlericha na ně!!

Více fotek najdete na rajčeti
Jinak sledovat mě můžete na instagramu a facebooku.

Dovolená začíná..aneb prvních pár dní strávených v New Yorku

15. června 2015 v 5:11 | Dee |  6. měsíc
Ve čtvrtek ve 3, tedy spíše ve 4, kdy moje rodina opustila náš dům, začala moje dovolená, kterou jsem už opravdu potřebovala. Bohužel jsem už v 7 musela jet do školy, takže jsem si toho volna moc neužilan Naštěstí to bylo jen na půl hodiny, protože v 8 už mi začínal měsíční au-pair meeting, který se konal v obchodě s frozen yoghurt (přeloženo jakože zmražený jogurt, ale je to v podstatě zmrzlina). Se dvěma kamarádka jsem poté jela ke mě domů a asi do 11 jsme si povídaly.


V pátek byla na Netflixu premiéra třetí série mého oblíbeného seriálu Orange is the New Black - takže jsem plánovala koukat, ale Thais (z Brazílie) mě pozvala do bazénu a to samozřejmě neodmítá. Takže do 12 jsme se cákaly v bazénu a konečně jsme si mohly začít užívat teplé dny v New Yorku. Poté jsme s holkama jely do supermarketu, kde jsem nakoupily pár věcí na večerní "párty", která se konala u mě doma. Večer jsme si moc užili, hezky jsme si pokecali a bavili se s hrou Heads Up od Ellen Degeneres (moderátorka tv show).
Připravená sledovat Orange is the New Black
A nakonec koupačka...
Sobota - pro mě začala v 8:30, kdy jsem vstala, připravila se a jela na nádraží, potkat se s Larou a Michelle (z Německa) a nováčkem Priscyllou (z Francie). S holkama jsme šly na místo, kde spadly dvojčata. Původně jsem plánovaly jít do nově otevřené obzervatoře v One World, ale byla tam šílená fronta, takže jsme to vzdaly. Poté následovala cesta na trajekt, který odplouvá z Battery Parku a pluje okolo Sochy svobody na Staten Island. Nám šlo samozřejmě o to, že trajekt je zadarmo, bohužel je na něm šíleně lidí, takže vyfotit se se Sochou je nemožný, takže se opravdu vyplatí zaplatit 30 (a více) za loď, která Vás na ostrov dopraví. Po cestě jsme narazily n a Abercrombie and Fitch (můj druhý nej. obchod tady - po Urban Ouffiters) a samozřejmě tam měly slevičky, takže by byl zločin nenakouknout. Koupila jsem si krásnou mikču za 25 a černé džíny pozor zlevněné z 90 dolarů na 18 - nechte to tam, že jo :) takže jsem zase platila kolem 45 dolarů....chudák můj účet :( Laře bohužel nebylo dobře, takže jsme si to ani moc neužívaly, ale rozhodla se pokračovat v cestě. Další plánovaná zastávka byly trhy v Brooklynu, bohužel zavírali ve 4 a hodinky ukazovaly 3:30, takže to moc nemělo cenu. Cestou zpět jsme se prošly po Brooklyn Bridge, kde jsme se setkaly s Annou (z Rakouska). Lara a Michelle poté jely domů a my s Annou šly do nově otevřeného H&M a do obchodního domu Manhattan..v podstatě jsme jen čekaly, až se setmí, protože jsme chtěly jít na Times Square. Zapomněla jsem říct, že Priscylla nás opustila ve 4, protože měla v 6 začít pracovat a i když jsme jí několikrát říkaly kam má jít, měla internet v mobilu a v postatě jsme jí odvedly na metro, tak se ztratila!! A domů nedorazila a Michelle nám volala, že nikdo neví kdo je!!! Naštěstí se nic nestalo, jen nestihla vlak a dorazila domů v 7. Po dalších menších nákupech jsme tedy šly na Times Square, kde jsme samozřejmě nafotily pár fotek a poté šly na vlak domů.
Incident s policií: Na facebooku už jsem něco zmínila, takže co se stalo. Domů jsem dorazila v pořádku a když jsem šla spát, tak jsem zapla alarm a zkontrovala jestli jsou dveře zamčené a ty do zahrady nebyly, takže jsem je já chytrá otevřela a spustila tím alarm. Hned mi volali z firmy od které máme alarm a ptaly se jestli je vše ok. Tak jsem jim vysvětlila, že jsem au-pair, jenže po mě chtěli heslo, které já samozřejmě neznám. Řekli, že mi věří a že to nechají být. Za dalších deset minut přijela policie!!!! Tak jsem otevřela (celá rudá, uklepána) a říkali, že dostali hlášení o alarmu, tak že to kontrolují, tak jsem znovu pověděla svůj příběh o tom, že pro rodinu pracuju a jen že jsem blbá otevřela dveře poté, co jsem zapla alarm. Napsali si moje jméno, datum narození a číslo a popřáli mi dobrou noc. Naštěstí mi teda věřili, ale upřímně jsem měla nahnáno :) takové dobrodružství na závěr :)

Neděle - Ráno jsem jela pro Theu a Annu (z Dánska a Rakouska) a společně s Julii (z Polska) a Robyn (z Jihoafrické republiky) jsme jely do New Yorku - směr zápas Mets (New Yorský baseballový tým). Na hodinku jsme se rozdělily, protože půlka chtěla do dánského obchodu a druhá na trhy. Znovu jsme se daly dohromady až na stadiony, který O MŮJ BOŽE je parádní. Poté co nám tam jeden kluk vysvětlil všechny ty pravidla, tak jsme si to začaly postupně užívat. Samozřejmě v přestávkách kamera náhodně najížděla na diváky nebo probíhala Kiss cam (což známená, že kamera zajede na dvojici, i když k sobě třeba nepatří a mají se políbit). Fakt jsem si hru užila a řekla jsem holkám, že klidně půjdu znova. Mets nakonec vyhrály 10 - 8 :) takže paráda. Také jsme byly svědky pár home-runů.
Připravené na cestu na stadion


Na stadionuProtože nás po těch dvou dnech nožky opravdu bolely a Thea jela na narozeninovou párty, tak jsme se rozhodly jet domů všechny. Odvezla jsem Annu domů, Theu na párty a já doma koukala zase na pár epizod OITNB a rozhodla se napsat článek.


Fotky jsou na rajčeti, na facebooku, na instagramu...přidám taky videa na facebook, takže koukněte tam a kdo ještě nelajknul stránku na FB tak honem honem, ať máte informace z první ruky.


Začínám šestý měsíc v USA

8. června 2015 v 5:29 6. měsíc
Před 2 dny jsem oslavila své pěti měsíční výročí pobytu v USA, takže začínám svůj šestý měsíc. Upřímně, strašně to utíká.....nechci psát o svém pracovním týdnu, jelikož se to neustále opakuje dokola a přijde mi to nezáživné, napíšu Vám alespoň o své pracovní sobotě a mém volném dni v neděli.

SOBOTA - byla pracovní...:( většina au-pairek kolem mě má volné víkendy pořád a já jsem asi jediná, kdo pracuje alespoň jeden den o víkendu, ale co proti pravidlům to není, takže se s tím musím smířit. Tahle sobota byla obzvlášť náročná, pracovala jsem celých 10 hodin. Rodičové odjeli na dostihy, takže já jsem malou dostala na starost v 11 ráno. Ve městě se konal jahodový festival, takže jsme vyrazily. Nejdřív jsme si zašly na oběd - pizza a poté na festival. Na festivalu byly různé hry pro děti, ale nejdřív si si musel koupit speciální lístky. Dva lístky stály dolar a to většinou bylo na jednu hru. Já jsem nejdřív koupila za pět dolarů, ale to jsem viděla, že nestačí, tak jsem šla přikoupit ještě za deset dolarů. Malé jsem nechala namalovat na obličej kytičku a byla z ní kočka. (jak ráda bych sem dala fotku, bohužel je mám zakázané). Daly jsme si jahodový dort se zmrzlinou. Mńamka...Před třetí hodinou jsme to zabalily a jely domů - malá koukala na pohádky a pak jsme šly na zahradu - malovaly jsme s vodovkama a kreslily s křídama. Docela ten den utekl...připravila jsem večeři a uložila malou. Měla jsem končit v 9, ale rodiče mi napsali, že zajdou na rychlou večeři, tak jsem si napsala, ať nechvátájí, že stejně malá spí, takže dorazili asi v 10.
NEDĚLE - Byl můj den volna, ale rozhodla jsem se ho strávit se svojí rodinou. Malá moje (3 roky) měla svůj první taneční recitál. Ten začínal ve 12 hodin. A musím říct, že se mi moooc líbilo. Představení na kterém jsme byly bylo 2. ze 4, tak velká ta taneční škola je a to to naše obsahovalo 20 čísel!!! Já jsem zvyklá u nás v EBTS tak na 8 :) A to naše teda obsahovalo malé tanečnice 3-4 let a poté 13-18. Malá byla zlatá, je to prcek, takže jasně, že to nebylo dokonalý, ale je to úplně jedno. I mi slzička ukápla. Nejen kvůli tomu, jak byla roztomilá, ale tak jsem si zavzpomínala na své taneční studio a jak moc mi chybí. Už abych se vrátila domů a znovu začala. Po recitálu jsme zašli do italské restaurace - já si dala těstoviny s houbama a vynikající. Poté následoval dort, protože babi měla včera narozeniny. Ve 4 jsme jeli domů. Večer jsme sledovali předávání cen Tony Awards.

Na tenhle týden už se moc těším, ne že bych nepracovala, ale od čtvrtka od 3 mi začíná moje dovolená. Jupí jej...

Poslední květnový týden jako au-pair

1. června 2015 v 16:22 | Dee |  5. měsíc
Nechci tu zas moc vypisovat co se stalo v mém pracovním týdnu, jelikož opravdu neni o čem psát. Každý týden se v podstatě děje to samé. V pondělí byl Memorial Day, o kterém jsem napsala samostatný článek. Úterkem se vše vrátila do zajetých kolejí: vyzvedla jsem malou, hrály si ..... večer jsem jela do školy . Středa: ráno jsem nemusela vstávat, takže jsem si spala krásně do 9 a poté jsem pracovala od 2 do 6:30. Čtvrtek jsem pracovala od 12 do 6:30 a v pátek od 3 do 11.

Sobota byla taky pracovní, kdy jsem dělala od 12 do 4, kdy si rodiče jeli hrát golf a poté znovu od půl 8 do 11, kdy jeli na večeři.

Neděle byl můj den "off" aneb den volna - s rodinou jsem jela do cirkusu a povídám Vám - PARÁDA - nic lepšího jsem v životě neviděla. Jako malá jsem byla asi 3x v cirkusu, ale s tímto se nedává srovnávat nic. Byl to cirkus Big Apple Circus, který má kořeny v New Yorku, takže je vlastně takový domací. Sama jsem ani nic nefotila, protože jsem prostě vše sledovala s otevřenou pusou. Mělo to všechno, co by správný cirkus měl mít. Než to vše vypisovat, tak Vám sem radši hodím pár videí.Poté jsem s rodinou šla na oběd do čínské čtvrti v Queensu, kde všichni objednávaly knedlíčky (jelikož restaurace je tím proslulá), ale mě nechutnají, takže jsem skončila u své zeleninové rýže a kuřecího s houbama. Večer - trochu se stydím, jsem usnula v pokoji v 6 a spala do 8 :)
____________________________

Tento týden bude náročný, dělám plných 45 hodin a třeba v pátek dělám od 10 do 12 a pak od 3 do 11 a v sobotu mám celý den malou samotná od 11 do 11. Naštěstí je u nás ve městě Jahodový festival, takže půjdeme tam. Ale už jen 11 dní a mám volno - rodina 11. 6 odlétá do Irska a mě nastává dovolená a už mám na ní skvělý plán:

12. 6 - flákačka doma
13. 6 - muzikál v New Yorku
14. 6 - baseballový zápas Mets
15. 6 - balení, flákačka....
16. 6 - ve 3:30 směr Chicago
17. 6 - 20. 6 - Chicago
21. 6 - 18:00 návrat domů.

Už odpočítávám dny.