Víkend plný oslav - Velikonoce, Passover

6. dubna 2015 v 3:54 | Dee |  3. měsíc
Tak mám za sebou šílený týden, kdy malá měla jarní prázdniny (zas tak šílený to nebylo) a vyčerpávající víkend. Abych vám to vysvětlila: moje host mum je židovka a host dad katolík, takže jsme slavili židovský passover (pesach) a i Velikonoce v jednom víkendu, takže...

V pátek jsme ve tři hodiny odjížděli do Brooklynu, kde bydlí HD teta, u které se konala večeře na Velký pátek. Dorazily skoro celá rodina z HD strany: jeho babička, mamina, tatí, brátr a bratranec. Před večeří se podávala pizza, smažené houby, zobnout sis mohl sýru, rajčat, čokoládových vajíček, oliv...K večeři jako takové se podávaly těstoviny s rajčatovou omáčkou, zapačený lilek a něco co nevím jak nazvat, ale byly v tom rajčata a vajíčka :) Protože HD bratr se zdržel v práci, čekali jsme na dezert skoro dvě hodiny a malá už usínala. Nakonec dorazil, mi rychle snědli dezert (různé zákusky) a jeli domů.

Sobota: Po páté hodině jsme odjížděli k host mum rodičům, kteří bydlí asi 10 minut od nás. Na večeři jsme byli host mum rodiče, bratr a my. Konal se Passover (Pesach), který je jeden z nejdůležitějších svátků židů. Když jsme usedli ke stolu, všem byla rozdána knížka, ve které jsou písně a příběh, který jsme všichni četli: v průběhu se konaly různé "úkoly" - schoval se maces (chleba) do taštičky a malá ho nakonci večera musela najít a poté ho vyměnit za dárek (dostala knížky), petržel se namočila do slané vody a každý člen si musel kousek vzít a sníst a vypít dvě skleničky vína. Upřímně to bylo dost zajímavé - celý ceremoniál má být delší, ale jelikož malou to nebavilo a rodina neni tak striktní, tak se to trochu zkrátilo.
Maces chleba a Charoset
Jako předkrm se podávaly vajíčka (bílek se žloutkovou náplní) a ryba (před kterou mi rodiče varovali, ale já nechtěla být nezdvořilá, tak jsem jí zkusila - zas tak hrozné to nebylo, ale znovu bych to jíst nechtěla). Poté se podávala polévka s matzah koulema (nenašla jsem český název - prostě takové knedlíčky), hlavní chod bylo hovězí maso, bramboráčky, salát a charoset (smět jablek, oříšků, skořice, rozinek). Dezert byl ovocný dort a marcipánová vajíčka.
Polévka s Matzah koulema

Neděle: Ráno jsem při snídani dostala dárek od Velikončního zajíčka (čokoládky a zaječí uši). Po 12 jsme odjížděli do Queensu k HD rodičům, oslavit Květnou neděli. Tentokrát se sjela jak HD tak HM strana. Malá dostala další košík od zajíčka a já dostala dárek (který jsem fakt nečekala) - poukaz na 50 dolarů na nákup na amazonu. Jako předkrm se jedl velikonční koláč (něco jako naše nádivka bez masa). Jako hlavních chod byly těstoviny, řízek!!!, salát a bageta. A jako dezert byl úžasnej kokosový dort.

Upřímně tenhle týden byl šíleně vyčerpávající. Já miluju angličtinu, ale když najednou mluví v místnosti 10 lidí a vy se snažíte poslouchat a vnímat to, tak nakonci dne jsem totálně vyčerpaná. S angličtinou tady nemám žádnej problém, už se mi na to pár lidí ptalo, ale tohle bylo vážně šílené. Už jsem ráda, že je to za mnou a taky to jídlo, jak tady mám sakra hubnout do plavek, když se pořád konají nějaké rodinné večeře :) Do dovči s rodinou mám 18 dní, tak to mám co dělat.
Takovej krásnej pohled na Manhattan se mi naskytl, když jsme jeli v neděli z Queensu.

V týdnu jsem vytvořila velikonční cupcaky pro rodinu.


BTW - DNES 5. dubna jsou to přesně 3 měsíce, co jsem opustila ČR.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama